Kira sözleşmesinin ön sayfasında bulunanlar

Kira sözleşmesinin ön sayfasında bulunanlar

Kiralayacak bir eviniz ya da kirada oturmaya müsait olarak bulduğunuz bir ev varsa ve yazılı olarak kiracınız ya da ev sahibiniz ile birlikte bir kira kontratı imzalamaya karar verdiyseniz yapacağınız ilk şey kırtasiyeden ya da internetten alacağınız taslak bir kira sözleşmesi ile başlar.

Kiraya konu olan malın bütün bilgilerini kira sözleşmesine yazmanız gerektiğini ve bunun için gerekli bilgiyi ilgili yerlerden edinmeyi unutmayın.

Kira sözleşmesi üzerinde öncelikle temel olarak kiracı bilgileri ve kiraya veren bilgileri bulunur. Tarafı olduğunuz sözleşmenin kişilerine göre gerçek kişiler ile bir sözleşme kuruyorsanız TC kimlik numaralarını kira sözleşmesi üzerinde belirtmeli ya da tüzel kişiler ile taraf oluşturuyorsanız vergi numaralarını sözleşme üzerinde belirtmelisiniz.

Daha sonra kira sözleşmesinde bir diğer önemli nokta ikametgah adreslerinizin sözleşme üzerinde yer almasıdır. Eğer kiralayacağınız mülk üzerinde yaşamayı yani konut olarak kullanmayı düşünüyorsanız hali hazırda olan mülkün adresini tekrar ederek kiracı olan tarafın ikametgah adresine tekrar aynı adresi yazmanıza gerek yoktur. Fakat malum kiralama iş yeri konulu ise her iki tarafında ikametgah adreslerinin açıkça sözleşme üzerinde yazılıp gösterilmesi gerekir.

Sözleşmenin kurulduğu tarihi yine bu amaç için ayrılmış sütuna gün/ay/yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Kira bedeli ile ilgili olan kısma geldiğimizde kira bedelinin aylık ve yıllık olarak yazılması gereken iki ayrı sütun bulunur. Bir aylık kiranızın on iki katını yıllık kira bedeli için ayrılmış sütuna yazmanız gerekir.

Kira bedelinin ne zaman ve hangi banka aracılığı ile ödeneceği de sözleşmede yer almalıdır.

Kiralanın kullanım amacı muhakkak ve muhakkak sözleşmede yer almalıdır. Çünkü olası bir anlaşmazlık durumunda kiralananın özgülenmiş amaç için kullanılmaması haklı fesih sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Bu açıdan bu sütuna fazla olarak önem vermelisiniz.

Teslim aldığınız ya da teslim edeceğiniz evin durumu hakkında kullanıma elverişlidir ibaresini içerisinde geçiren bir yorumu kira sözleşmesine eklemeniz yine önemli bir noktadır.

Tuttuğunuz ya da kiraya verdiğiniz mülkte bulunan demirbaşların sözleşme üzerinde gösterilmesi yine önemli bir noktadır.

Her sayfanın en alt kısmına ise varsa kefil kiracı ve kiraya veren tarafların imzası gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir